YAĞ YAKAN BESİNLER İLE YAZA HAZIRLAN

Havalarda ısındığına göre tatil hazırlıkları başlasın… Kış aylarının kasvetini, ağırlığını güneş ile atıyoruz. Vücudumuzun ağırlığını yani yağlarını da atma vakti geldi. Size uygun yeterli ve dengeli bir diyet programı ile birlikte tüketildiğinde yağ yakını hızlandıran 5 besin…

  1. Zerdeçal

Barsak hareketlerini hızlandırarak sindirime yardımcı olurken aynı zamanda yağların yakılmasına yardımcı oluyor. Ağız içinde bulunan bazı reseptörleri etkileyerek metabolizmayı hızlandırıyor, tatlı krizlerini önlüyor ve iştahı kesiyor. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor ve vücutta yağ hücrelerinin birikmesini engelliyor. Mucizevi bir besin arıyorsanız zerdeçalı ilk sıraya koyabilirsiniz.

1 çay kaşığı zerdeçalı 1 su bardağı sıcak suda bekletip limon ve az miktarda bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

  1. Yoğurt

Yoğurt içerdiği yararlı bakteriler sayesinde sindirimin düzenlenmesine ve yağ yakımına destek oluyor. Yapılan bir çalışmada öğün aralarında yoğurt tüketen bireylerin öğün aralarında hiçbir şey tüketmeyenlere oranla daha fazla yağ kütlesi kaybı olduğunu göstermiştir. Özellikle de karın bölgesindeki yağların yakını artırmıştır. İçerdiği vitamin, mineraller ve proteinler sayesinde de besin değeri yüksek olan çok kıymetli bir Her gün bir kase yoğurt ikindi öğünü için güzel bir alternatif olacaktır.

  1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, içerdiği MCT (orta zincirli yağ asitleri) içerir. Bu yağ çeşidinin metabolizması diğer yağlardan farklıdır. Bu sayede yağ yakımını destekler. Hindistan cevizi yağının dumanlanma noktası yüksek olduğundan ısıdan kolay etkilenmez. Kahve veya süt içerisine, günde 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını tüketerek yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

  1. Kırmızıbiber

Kırmızıbiber içerdiği kapsaisin maddesi sayesinde yemeklerinize lezzet vermekten çok daha fazlasını yapar. Güçlü bir antioksidan olan kapsaisin tok hissini artırır ve aşırı yemek tüketimini engeller. Ayrıca vücut sıcaklığını da artırarak daha hızlı kalori yakımına yardımcı olur. Daha hızlı ve verimli kalori harcanması da yağ yakınını hızlandırır.

  1. Fıstık ezmesi

Tüketeceğiniz 1 yemek kaşığı şekersiz fıstık ezmesi tokluk sürecinizi uzatacak kan şekerini dengelemenize yardımcı olacak ve yağ yakımını hızlandıracaktır. Yağ içeriği ve kalorisi yüksek bir besin olmasına rağmen içerdiği sağlıklı yağlar, protein, vitamin ve mineraller sayesinde bir çok olumlu etkiye sahiptir.

Yağ Yakımını Hızlandıran Ara Öğün Tarifi:

200 ml yoğurt, 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı kırmızı pul biber, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 çay kaşığı çörek otu. Tüm bu malzemeleri karıştırın sabah kahvaltısı ya da ikindi ara öğünü olarak tüketebilirsiniz. Besinler ilacınız olsun.

Dyt Aslıhan ALTUNTAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir