İlaç Niyetine İlaç Gibi Besinler

 

Besinler enerji sağlamaları ile birlikte vitamin, mineral ve daha bilmediğiniz birçok biyoyararlılığı yüksek olan maddeleri içermektedir. Tek başına besin özelliği taşımayan ancak sağlık üzerinde hem koruyucu hem de tedavi edici etkileri olan bu maddeler fitokimyasallar olarak adlandırılırlar. Fitokimyasallar vücut savunmasının kullandığı süper cephane olarak da görülebilir. İşte bu maddelerden zengin 10 besin :

1.Sarımsak ,Soğan

Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsak ve abisi soğan hem grip gibi viral enfeksiyonlarda hem de bakteriyel enfeksiyonlarda etkindir. Çiğ olarak tüketilmesi önerilir ancak tat ve kokusu nahoş olan bu besinlerin doğru tekniklerle pişirilerek tüketilmesi (kapağını fazla açmamak kaydı ile haşlama, sote, kavurma, fırınlama) de bağışıklık sistemine katkı sağlar. Midede bulunan ve mideye zarar veren bir bakteri olan helikobakter pylori oluşumunu engeller. total kolesterolü düşürür ve antikanserojendir.

2. Kurubaklagiller

B 12 vitamini hariç b grubu vitaminler yönünden, kalsiyum, demir ve çinko yönünden de zengin olan bu grup aynı zamanda fonksiyonel lif ve flavon adı verilen fitokimyasalları içerir. Tüm bu içeriği sayesinde, toplam kolesterol ve LDL-kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürür, kardiyovasküler ve divertikül (bir sindirim sistemi hastalığı) hastalıklar risklerini azaltır ve kan şekerini düzenlerler.

3.Üzüm

En fazla fenolik fitokimyasallara sahip olan meyve üzümdür. LDL kolesterolü düşürür, DNA hasarlarını önler, serbest radikal adı verilen zararlı bileşikleri uzaklaştırır. Yani antioksidan, antitrombisitik, antikanser, antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

4.Nar

Fenolik bileşikler yönünden oldukça zengin olan nar bu ve içerdiği vitaminler sayesinde güçlü antioksidan özelliğe sahip bir meyvedir. Bu sayede hem hastalıklardan koruru hem iyileşmeyi hızlandırır hem de yaşlanmaya meydan okur. Antikanserojendir, sindirim ve barsak sağlığına olumlu etkileri vardır.

5.Yeşil çay

İçerdiği fitokimyasallar (özellikle kateşin) sayesinde antikanserojendir, kan şekeri seviyesi ayarlanmasında etkindir. Antibakteriyel ve antiviraldir,enfeksiyonlarla mücadele eder.

6.Enginar

Sinarin içeriği sayesinde karaciğerde üzerinde safra oluşumunu uyarır ve safra yapımı ve salgısını artırır, karaciğer kan akımını artırır, karaciğer rejenerasyonunu artırarak karaciğerin dinç kalmasını sağlar, kan kolesterol ve trigliserid (kan yağlarından biri) düzeylerini düşürerek kalp-damar sağlığı üzerinde de etki gösterir.

7.Karnabahar, brokoli, lahana, brüksel lahanası

Bu bitkiler içerisinde bulunan glukosinolat ve isothiosiyanat isimli fitokimyasallar antikanser ve antiinflamatuar etkiye sahiptir. Detoksifikasyon sistemini güçlendirirler. Özellikle lahana östrojen seviyesi üzerinde etkili olduğundan kadınları meme kanserinden korur.

8.Elma

Elma bol miktarda kuersetin ve epikateşin adli flavonoidleri içerir. Bunlar sayesinde serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını, diş çürüklerin önlenmesini sağlar. Antikanserojendir.

9.Zencefil

Mide dostu bir besindir. Seyahat sırasında gelişen, hamilelik döneminde ve kanser kemoterapisi nedeniyle oluşan mide bulantısı ve kusma şikâyetlerinin önlenmesi ve tedavisi amaçlı kullanılabilir. Ayrıca artrit gibi inflammatuar durumlarda ve kalp hastalıkları, kanser gibi durumlarda da olumlu etkileri vardır.

Besinler ilacınız olsun, afiyet olsun 🙂

 

 

Diyetisyen Aslıhan ALTUNTAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir